Kvalifikační kurzy dávají mladým lidem sebevědomí
18. září 2020 Z projektu

Kvalifikační kurzy dávají mladým lidem sebevědomí

Svět je lepší, když pomáháme druhým a snažíme se, aby byl lepším místem k životu. V roce 2019-2020 proto pokračovala Diecézní charita Hradec Králové ve spolupráci s ASHA Charitable Trust v motivaci mladých lidí, aby zvýšili možnosti svého uplatnění ve společnosti. Celkem 141 mladých lidí absolvovalo kvalifikační kurzy zaměřené na výrobu oděvů a řízení motorových vozidel. Jednalo se například o drobné rolníky, kteří se živili pěstováním zeleniny.

Výuka šití oděvů začala v září 2019 a trvala do února 2020. Účastnice měly o tento kurz velký zájem. Naučily se šít různé oděvy, jako jsou halenky, košile, kalhoty, sárí a podobně. Materiál i mzdy pro lektory byly uhrazeny díky příspěvku z Tříkrálové sbírky. Některé oděvní továrny otevřely v těchto lokalitách oděvní dílny, v nichž našly mnohé z absolventek kurzů zaměstnání. Šaty mohou ušít i doma a následně je přinést do továrny. Přitom se mohou snáze postarat o svoje děti a domácnost.

Školení pro řidiče probíhala od října 2019 ve venkovských a městských oblastech arcidiecéze Bangalore. Kurzů se zúčastnilo 66 frekventantů. Všichni absolventi obdrželi osvědčení, řidičské průkazy a sady nářadí, aby hned mohli začít kariéru řidiče. Na jejich tvářích se objevily úsměvy vděčnosti, že se díky své profesi řidiče stanou někým výjimečným pro rodinu a společnost.

Úspěchy vybraných účastníků

Sunitha G. L

Paní Sunitha se živila pěstováním zeleniny. Jednou ji při práci uštkl jedovatý had. Zachránila ji přírodní léčba, kterou jí poskytly řádové sestry. Poté už se bála pracovat na poli. Byla šťastná, když se dozvěděla o našich kvalifikačních kurzech. Byla ráda, že může být doma a vydělat si peníze na spokojený život. Nejdříve začala šít oblečení svým dětem a později i dalším lidem. Umí šít košile, šaty, kalhoty, sukně a bundy. Denně ušije 2-3 halenky a vydělá si 200-500 rupií.

Amaravathamma

Také paní Amaravathamma pochází z rolnické rodiny. Neměla žádné znalosti o stříhání nebo šití látek. V kurzu se vše naučila. Nyní je šťastná, že její krejčovská profese pomáhá zajistit potřeby její rodiny a vzdělávání jejích dětí. Zaměstnání má po celý rok. Díky tomu získala větší sebevědomí. Je schopna vykonávat domácí práce a šitím oděvů si vydělat 500 rupií denně. Plánuje přijmout práci v nedaleké oděvní továrně. Za nabídnutou šanci je Charitě velmi vděčná.

Venatalakshimi K.S

Paní Venatalakshmi se dobře učila, ale kvůli chudobě ji členové rodiny nemohli podpořit v dalším studiu. Místo toho si musela najít nekvalifikovanou práci. Měla radost, že organizace ASHA Charitable Trust založila v její vesnici krejčovské centrum. Absolvovala šestiměsíční školení a naučila se dobře šít různé styly šatů. Poté sehnala krejčovský stroj z druhé ruky a začala šít na zakázku. Nyní vydělává 300 až 500 rupií denně. Je nesmírně šťastná, že si dokáže vydělat na další studium.

Aksah

Pan Akash pracuje v automobilce jako montér. Dříve nemohl zkontrolovat, jestli je oprava správně provedena. Neměl totiž řidičský průkaz. Kdyby ho chytila policie, musel by zaplatit obrovskou pokutu. Řidičský průkaz nemohl získat, protože není gramotný. Až díky kvalifikačnímu kurzu se mu to podařilo. Nyní je sebevědomý a díky svým řidičským schopnostem vydělává 20 tisíc rupií měsíčně. Je za to vděčný Diecézní katolické charitě Hradec Králové a ASHA Charitable Trust.

Syed  A. P.

Pan Syed pochází z chudé rodiny. Před dokončením střední školy přišel o otce a matka brzy nato ochrnula. Jako nejstarší syn se musel postarat o mladší sestru a dva bratry. Začal pracovat v hotelu jako pokladní a vydělával 10 tisíc rupií měsíčně. To ale na výdaje rodiny nestačilo. Kurz řízení se proto pro něj stal požehnáním. Začal si po večerech přivydělávat jako řidič. Pořídil si ojeté vozidlo a také začal stavět svůj nový domek. V hotelu dále pracuje na částečný úvazek.

Ambareesha M.

Pan Ambareesha nemohl kvůli chudobě po základní škole pokračovat ve studiu. Než se přihlásil na kurz pro řidiče, pracoval jako poslíček za 7500 rupií měsíčně. Po absolvování kurzu se vzdal práce poslíčka a řídí vozidlo svého strýce, kterým příležitostně vozí na trh zemědělské produkty. Dostává za to 1500 rupií denně. Také si přivydělává přepravou zaměstnanců jedné soukromé firmy. Je schopen ušetřit kolem 25 tisíc rupií měsíčně. Členové jeho rodiny z něj mají radost.

2019-20 kvalifikační kurzy

Mgr. Vojtěch Homolka

vedoucí projektu Adopce na dálku, koordinátor Tříkrálové sbírky
Tel.: 495 063 165 E-mail: chwDV1.43hzy2956LTuuO15j4mnCO1p