Kvalifikační kurzy pomáhají celým indickým rodinám
27. září 2019 Z projektu

Kvalifikační kurzy pomáhají celým indickým rodinám

V roce 2018-2019 opět uspořádala ASHA Charitable Trust s podporou Diecézní charity Hradec Králové kurzy pro mladé nekvalifikované lidi z venkovských oblastí arcidiecéze Bangalore. Do kurzů zaměřených na výrobu oděvů a řízení motorových vozidel se zapojilo celkem 143 zájemců. Projekt byl už poněkolikáté podpořen z Tříkrálové sbírky.

Kurzů šití oděvů se od července 2018 do března 2019 zúčastnilo 76 žen. Frekventantky se naučily šít sukně, halenky nebo dětské šatičky. Na konci absolvovaly praktické zkoušky, které prověřily jejich krejčovské dovednosti. Kurzy pro budoucí řidiče byly zahájeny v říjnu 2018. Zúčastnilo se jich 67 frekventantů. Někteří z nich již pracují jako řidiči a vydělávají si na živobytí svých rodin.
Účastníci si sami hradili část nákladů na své školení, což je motivovalo k větší zodpovědnosti. Díky nově nabytým dovednostem se stali paprskem naděje pro své rodiny a komunity. Příjemci pomoci vyjádřili upřímnou vděčnost za to, že dostali tuto příležitost. Váží si toho, že se zlepšila finanční situace jejich rodin.

Úspěchy vybraných účastníků

Mrs. Bharathamma K.R.

Paní Bharathamma nevěděla před absolvováním kurzu o šití vůbec nic. Naučila se stříhat oděvy a zvládla i šití. Dnes umí šít košile, šaty, kalhoty, sukně a saka. Nyní je spolu s výdělkem svého manžela schopna zvládnout všechny rodinné výdaje. Denně ušije 2-3 halenky a vydělá 200 až 500 rupií, v období svátků i více. Věří, že se stane profesionální krejčovou a vydělá si 9-12 tisíc rupií měsíčně.

Mrs. Sukanya K.L.

Paní Sukanya si velmi přála zvládnout krejčovské umění, proto přišla na náš kurz. Neměla žádné znalosti o střihu nebo šití látek. Všechno se ale naučila. Dnes šije saka, sukně i košile a za 2-3 dny práce si vydělá 500 rupií. Nyní je díky svému výdělku schopna obstarat vše potřebné pro rodinu a zajistit dobré vzdělání svým dětem. Je velmi šťastná, že se může stát profesionální krejčovou.

Nalini

Také paní Nalini se naučila stříhat a šít látky. Zpočátku jí to připadalo trochu obtížné, ale díky velkému úsilí se stala specialistkou na šití kalhot, sak, sukní a šatů. Začala dostávat zakázky z různých míst. Naučila se nebýt závislá na svém manželovi, který jezdí na služební cesty na různá místa a domů se vrací jen dvakrát za měsíc. Její příjem pomohl k zajištění vzdělávacích potřeb jejich dětí.

Tebaresh Pasha

Než se pan Tebaresh přihlásil do kurzu, pracoval jako lakýrník v automobilce. Dostával 6 tisíc rupií měsíčně. Bylo pro něj velmi obtížné postarat se o rodinu. Díky bankovní půjčce si pořídil dodávku a začal podnikat. Převáží zemědělské produkty na trh. Je schopen vydělávat 25 tisíc rupií měsíčně a splácet půjčku ve výši 15 tisíc rupií měsíčně. Je velmi vděčný a je na sebe díky své práci hrdý.

Ifram

Pan Ifran skončil školní docházku v 6. třídě a začal pracovat, aby pomohl rodině. Pracoval v automobilce jako pomocník při lakování dílů vozidla. Nemohl získat řidičský průkaz, protože dokončil pouze 6. třídu. Až díky našemu kurzu se mu to povedlo. Pořídil si nové auto na úvěr. I když ho musí splácet, je schopen ušetřit 15-20 tisíc rupií měsíčně. Je nesmírně šťastný a vděčný.

Lohith K.

Pan Lohith předčasně ukončil školní docházku v 9. ročníku. Pracoval jako uklízeč na trhu s květinami. Dostával plat 250 rupií denně, ale jeho zaměstnání nebylo pravidelné. Chtěl se naučit řídit auto, ale rodina ho nedokázala podpořit. Po absolvování kurzu si vzal půjčku na auto a založil si vlastní firmu na rozvoz květin na trh. Jeho rodiče jsou velmi šťastní a jejich životní úroveň se výrazně zlepšila.

 

 

Mgr. Vojtěch Homolka

vedoucí projektu Adopce na dálku, koordinátor Tříkrálové sbírky
Tel.: 495 063 165 E-mail: chwDV1.43hzy2956LTuuO15j4mnCO1p