Projekt Univerzita pomáhá celé indické společnosti
5. března 2024 Z projektu

Projekt Univerzita pomáhá celé indické společnosti

Diecézní charita Hradec Králové podpořila v akademickém roce 2022-23 díky Tříkrálové sbírce vzdělávání 42 indických vysokoškoláků. Největší zastoupení mají budoucí zdravotní sestry a porodní asistentky, studenti přírodních věd a technických oborů (budoucí inženýři a programátoři). Již během studia tito mladí lidé pomáhají šířit zdravotní osvětu na venkově, seznamují se s moderními technologiemi nebo se vzdělávají v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Z Tříkrálové sbírky 2022 přispěla hradecká Diecézní charita na vzdělávání vysokoškoláků celkem 650.790 Kč. Někteří z podpořených studentů byli dříve zapojeni do projektu Adopce na dálku. Univerzitní vzdělání jim umožní naplno využít jejich potenciál. Například zdravotní sestry pomáhají mezi chudými lidmi šířit osvětu, jak se dá předcházet některým onemocněním, což zlepšuje zdraví celé společnosti.

Tři z podpořených vysokoškoláků nyní krátce představíme:

Avelina Lobo

Avelina pomáhá rodině i celé společnosti

Avelina Lobo dokončila 4. ročník bakalářského studia ošetřovatelství a brzy po studiu získala práci v nemocnici. Velmi děkuje všem dárcům, kteří jí to umožnili. „Studium mi poskytlo nejen vzdělání, ale také rozvíjelo mé sebevědomí a naučilo mě, jak být v životě ukázněná. Vše, co jsem se naučila, pomůže mé rodině a společnosti,“ pochvaluje si Avelina. Kromě studia také pomáhala šířit zdravotní osvětu na venkově. Je šťastná, že teď může finančně pomáhat svým rodičům.

Anthony Souz

Anthony rozvíjí svoje vůdčí schopnosti

Anthony Souz studuje magisterský obor Fyzika. Univerzitní vzdělání mu umožnilo seznámit se s výzkumem a technologiemi. Také ho povzbuzuje k tvůrčímu a samostatnému myšlení. „Navázal jsem profesní kontakty s inspirativními akademickými pracovníky, mentory a kolegy. Účast na různých kulturních programech mě podnítila k rozvoji vůdčích schopností,“ uvádí Anthony. Chtěl by se stát pracovníkem Indické správní služby nebo profesorem. Je velmi vděčný za poskytnutou podporu.

Jenet Noronha

Jenet zajímá kybernetická bezpečnost

Jenet A. Noronha studuje informatiku. Naučila se mnoho programovacích jazyků, například C, C++, Java, Python, SQL. „Absolvovala jsem také spoustu programů zaměřených na rozvoj měkkých dovedností a osobnosti. Zúčastnila jsem se řady webinářů o kybernetické bezpečnosti, etickém hackingu a umělé inteligenci,“ doplňuje Jenet. Účastní se také vědomostních soutěží a certifikačních kurzů, které jí pomáhají zlepšit její technické dovednosti a připravit se na budoucí práci.

Děkujeme všem dárcům za podporu těchto nadějných studentů. Krátké medailonky z předchozích let najdete v sekci Univerzita.

Mgr. Vojtěch Homolka

vedoucí projektu Adopce na dálku, koordinátor Tříkrálové sbírky