Tříkrálová sbírka pomáhá také chudým studentům v Indii
20. prosince 2021 Z projektu

Tříkrálová sbírka pomáhá také chudým studentům v Indii

Již téměř šedesát nadaných indických studentů z chudých rodin dostalo příležitost vzdělávat se na vysoké škole díky dobročinnému projektu Univerzita, který v Indii realizuje Diecézní charita Hradec Králové. Studium jim dává znalosti, rozhled i možnost získat potřebnou praxi ve svém oboru. Jsou mezi nimi budoucí zdravotní sestry a učitelé, ale i šéfkuchaři. Projekt Univerzita podpořily z části výtěžku Tříkrálové sbírky také Charity v královéhradecké diecézi. Ve školním roce 2020-21 tak tříkráloví dárci umožnili vzdělávání 32 vysokoškoláků z chudých poměrů v oblasti Belgaum v indickém státě Karnátaka.

„Zatímco většina výtěžku Tříkrálové sbírky pomáhá lidem v nouzi v České republice, menší část je každoročně určena na rozvojovou a humanitární pomoc v zahraničí. Ráda bych poděkovala všem dárcům a dobrovolníkům, kteří se do této sbírky zapojují,“ říká Ing. Anna Maclová, ředitelka Diecézní charity Hradec Králové:

„Projekt Univerzita běží již od roku 2016 a rozšiřuje náš dlouhodobý vzdělávací projekt Adopce na dálku. Těší nás, že můžeme chudé indické studenty přiblížit k jejich vysněnému povolání. Touto cestou Vám chceme krátce představit alespoň tři z nich.“

Jennifer Nazareth

Jennifer ráda pečuje o zdraví dětí

„Naše zdravotnická škola sousedí s nemocnicí. Jsem nesmírně šťastná, že jsem součástí této instituce, která s láskou pečuje o lidi. Personál nám hodně pomáhá a našla jsem tu nové přátele,“ říká budoucí zdravotnice Jennifer Nazareth. Studium velmi obohatilo její život a ukázalo jí způsoby, jak může být prospěšná své rodině i celé společnosti. Naučila se, jak se dá předcházet nemocem. Účastnila se například kampaní proti dětské obrně. I v budoucnu by ráda pečovala hlavně o děti.

Roja Fernandes

Roja nedá dopustit na matematiku

Roja Fernandes studuje fyziku, chemii a matematiku, která je jejím oblíbeným předmětem, protože pomocí čísel je možné vyřešit neskutečné množství problémů. Už v dětství se 2-4 hodiny denně věnovala řešení matematických úloh. Chtěla by se stát profesorkou matematiky a přesvědčit své studenty o tom, že je to snadný předmět. „Už teď doučuji mladší studenty a radím jim, jak se vyvarovat chyb. Naučila jsem se přitom od nich spoustu věcí,“ prozrazuje nadšeně Roja.

Xavier Fernandes

Xavier chce být šéfkuchařem

Xavier Fernandes je synem drobných rolníků. Bez finanční podpory z Tříkrálové sbírky by na univerzitní studium nemohl pomýšlet. Vybral si obor management hotelnictví, v rámci kterého již absolvoval šestiměsíční praxi. „Chtěl bych být šéfkuchařem na lodi. Rád bych cestoval po světě a poznával kulturu různých zemí. Ze svého příjmu budu podporovat svoje rodiče, kteří se pro mě hodně obětovali. Budu také pomáhat potřebným dětem,“ plánuje Xavier.

Projekt Univerzita bude pokračovat i v následujících letech a podpoří další sociálně znevýhodněné mladé lidi. Více informací o rozvojových projektech Diecézní charity Hradec Králové v Indii najdete na webu www.adopce.hk.caritas.cz.

Děkujeme všem dárcům za štědrost a solidaritu!

Mgr. Vojtěch Homolka

vedoucí projektu Adopce na dálku, koordinátor Tříkrálové sbírky
Tel.: 495 063 165 E-mail: chwDV1.43hzy2956LTuuO15j4mnCO1p