Země plná kontrastů

Indie je zemí neuvěřitelných kontrastů nejen z hlediska geografického a kulturního, ale i sociálního. Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si následující řádky
 

Indie - země kontrastů

vlajka Indie

Význam symbolů na indické vlajce:


oranžové pole – odvaha a obětování
zelené pole – víra a rytířství
bílé pole – mír
modrý kruh a slunce s 24 paprsky – symbol spravedlivého řádu vznikl za vlády krále Ašóky

Indie se snaží zařadit mezi země s moderní ekonomikou a rozvinutým průmyslem. Potýká se však s velkou nezaměstnaností, nepředstavitelnou chudobou, přehnanou byrokracií a bohužel také s negramotností. Přestože jsou zde velká moderní města, přibližně dvě třetiny obyvatel žijí a pracují na venkově.

Indická společnost je velmi religiózní. Přibližně 80 % Indů vyznává hinduismus. Z ostatních náboženských skupin jsou zastoupeni muslimové (14,2 %), křesťané (2,3 %), sikhové (1,7 %), buddhisté (0,7 %) a další.

S celkovou populací přesahující 1,4 mld. obyvatel je Indie nejlidnatější zemí světa. Hlavní město je Nové Dillí. K dalším indickým velkoměstům patří Bombaj, Bangalore a Kalkata.

Státní zřízení Indie je republika. Na jejím území se rozkládá 28 států a 8 unijních teritorií.

Indie vznikla 15. srpna 1947, kdy získala nezávislost na Velké Británii. Na severozápadě Britské Indie byl současně založen stát Pákistán. Obě země dodnes soupeří o spornou oblast Kašmíru.

Úředními jazyky jsou hindština, kterou mluví kolem 45 % indické populace, a angličtina. Obyvatelé Indie hovoří celkem asi 1000 jazyky a nářečími.

Národní měnou je indická rupie (100 Rs = cca 30 Kč).

Stát Karnátaka

V tomto státě žijí děti zapojené do projektu Adopce na dálku®, který je realizován v oblastech Bangalore a Belgaum.

mapa Indie_ 2019 And

Stát Karnátaka je indický spolkový stát, který se nachází na jihozápadě Indie a měl v roce 2023 přibližně 68 milionů obyvatel.
 
Hlavním městem Karnátaky je Bangalore, které patří k nejrychleji rostoucím městům v Indii. Podle odhadů mělo v roce 2023 přibližně 12,5 mil. obyvatel (oproti 8,2 mil. obyvatel v roce 2010).

Město Belgaum mělo v roce 2023 přibližně 700 tis. obyvatel.

Úředním jazykem státu Karnátaka je kannadština. Dalšími jazyky, s nimiž se lze v tomto státě setkat, jsou tamilština, konkánština a maráthština.

Karnátaka se nachází v tropickém podnebném pásu. Teplé a suché počasí po většinu roku střídají monzunové deště, které přinášejí obyvatelům dlouho očekávanou vláhu.

Na chudém venkově se lidé živí hlavně zemědělstvím. Některé oblasti Karnátaky však trpí suchem, které někdy trvá i několik let.

Venkovské oblasti státu Karnátaka na jihu Indie trápí vysoká nezaměstnanost, negramotnost a chudoba. Jednou z příčin chudoby je kastovní systém, který byl oficiálně zrušen a zakázán, přesto stále přetrvává.

Kastovní systém

Kastovní systém představuje ve své původní podobě zařazení člověka do čtyř různých vrstev na základě duchovního vývoje. Toto rozdělení bylo poprvé zmíněno mezi lety 1500 až 1000 př. n. l. Každá vrstva má svou symboliku ve čtyřech částech lidského těla (ústa, paže, stehna a chodidla) a je spojena s určitou barvou. Toto rozdělení se následně stalo součástí životního stylu obyvatel Indie a později se přeneslo i do celé společnosti. Vznikl tak základ čtyř společenských vrstev:

  • bráhmani (kněží) z úst,
  • kšatrijové (válečníci) z paží,
  • vaišjové (obchodníci, řemeslníci a zemědělci) ze stehen,
  • šúdrové (služebníci a dělníci) z chodidel

Vedle těchto čtyř vrstev jsou ještě tzv. „dalité“ (nedotýkatelní), jimž se říká také párijové. Tito lidé nepatří do žádné společenské vrstvy. Žijí za hranicí chudoby a příslušníci ostatních kast je považují za nečisté. Jejich přítomnost a dokonce i stín může poskvrnit ty, kteří jsou příslušníky vyšších vrstev. Dalitů je dnes asi 200 milionů.

Kastovní systém je hluboce zakořeněn v srdcích a myslích tamních obyvatel. Zatímco příslušníci vyšších kast žijí většinou v blahobytu, lidé z nejnižších kast mohou žít za hranicí bídy.

Bydlení na venkově

Ve vesnicích žijí lidé velmi prostě – jednoduché obydlí, uvnitř chudě zařízená místnost, která je rozdělena přepážkou na potřebný počet částí. Uvnitř spolu často žije širší rodina.

Na indickém venkově není zajištěn stálý přívod elektrické energie do domácností. Ve městech dochází k přetížení sítí a tím i k častým výpadkům.

Rovněž systém kanalizace je nedostatečný, nebo zcela chybí. Vesničané mají k dispozici obvykle pouze jedinou studnu. Voda v mnoha případech nesplňuje standardní hygienické normy.

Lidé z vesnic a chudých oblastí dosud perou prádlo ručně na kamenech. V případě, že je v blízkosti řeka, perou prádlo přímo v ní, nehledě na to, že je silně znečištěná.

V Indii spočívá starost o domácnost a početnou rodinu na ženách. Děti rovněž pomáhají s chodem domácnosti. Jejich hlavním úkolem je nošení vody, a to z míst, která jsou vzdálena někdy i 6 km od domova. Děti jsou nuceny pracovat, aby zvýšily příjem rodiny, místo toho, aby chodily do školy.

Indická kuchyně

Životní podmínky některých obyvatel jsou velmi žalostné, takže jen stěží mají jedno hlavní jídlo denně.

Tradičním pokrmem v Indii je rýže na různé způsoby a čapatí (chapati) – jednoduchá  pšeničná placka, která zastupuje náš tradiční pokrm - chléb. Oblíbené jsou pečené banány. V Indii je více než 100 druhů banánů, které se různě upravují ke konzumaci.

Indové mají hluboce zakořeněné pravidlo pravé a levé ruky. Pravá ruka slouží k podávání a přijímání pokrmu a také k podávání ruky. Levá ruka slouží k očistě, při hygieně a dalších činnostech, kdy ruka přijde do kontaktu s nečistotou. Levá ruka nesmí být podána druhé osobě. Toto jednoduché pravidlo bylo zavedeno pro udržování základních hygienických norem.

Dalším pravidlem je nedotýkat se ústy potravin, které konzumují ostatní. Znamená to, že si nesmíte kousnout např. do placky a nabídnout ji dál.

Tradice

Hosté jsou tradičně vítáni záplavou květin, zapálenými vonnými tyčinkami, květinovými věnci a dalšími projevy přátelství.

Nedílnou součástí tradic je oblečení. Pro muže je tradičním oblečením tzv. dhótí, což je pruh látky, který si uvazují kolem pasu. Takto oblečené muže je možné stále vidět na vesnicích v horských oblastech, ale jen zřídka ve městech.

Tradičnímu oděvu žen se říká sárí (saree) a je stále oblíbené. Sárí je 5 až 8 m dlouhý pruh látky, který se uvazuje několika způsoby. Jeho vzory a vázání se různí od oblasti k oblasti.
    
V minulosti hrály velký význam barvy a některé barvy se významově stále tradují.

Význam barev podle indické tradice:

  • Bílá v Indii symbolizuje smutek a truchlení za mrtvé. Proto vdovy oblékají sárí v této barvě. Bílá se také nosí při různých náboženských obřadech. Indičtí duchovní často oblékají bílý oděv.
  • Černá rovněž vyjadřuje smutek. Symbolizuje i nešťastný osud či znamení. Tato barva sárí není z tradice příliš oblíbená.
  • Modrá byla v minulosti považována za barvu zemědělců, řemeslníků a jiných manuálně pracujících lidí. Lidé z vyšších kast se této barvě vyhýbali vzhledem k fermentačnímu procesu při výrobě modrého barviva, který považovali za nečistý.
  • Zelená bývala barvou obchodníků. Je také barvou islámu, a proto je velmi oblíbená zejména u muslimské populace.
  • Žlutá je barva náboženství a asketického života. Žluté sárí má podle tradice nosit matka 7 dní po narození dítěte.
  • Červená je snad nejoblíbenější barvou. Znamená štěstí, hojnost, plodnost, radost a veselí. Je to typická barva svatebního sárí.

Když chce dívka vstoupit do manželství, nutně potřebuje věno. Sňatek většinou domlouvají rodiče a výše věna hraje při vyjednávání důležitou roli.

Zaměstnání

Na chudém venkově si lidé vydělávají na živobytí převážně jako námezdní dělníci v zemědělství. Další možností obživy je pouliční prodej koření, ovoce či zeleniny – anebo práce ve stavebnictví. Těm, co se daří lépe, mají svůj obchod. Za jeden den práce si mohou koupit např. 1 kg rýže a 1 kg ovoce nebo zeleniny.

Přehled zaměstnání a povolání v Indii

Urbanizace

Lidé z vesnic se stěhují do měst s vidinou, že získají zaměstnání a vydělají si na živobytí, což není jednoduché. Mnozí venkované se tak ocitnou v městském slumu, kde žijí v chatrných obydlích postavených z odpadu, hlíny a dalších materiálů, které byly právě po ruce. Slumy se nacházejí po celé Indii – na venkově, na předměstích i v centrech měst. Žije v nich chudina, která si neumí nebo nemůže sama zajistit své základní potřeby.

Nejen na předměstích, ale i v ulicích měst je velké množství povalujících se odpadků. Indové byli zvyklí po staletí žít přírodním způsobem. Vyráběli si obaly z přírodních materiálů, jako jsou listy lopuchu, kukuřice apod. Likvidace těchto obalů je jednoduchá. Buď se spálí, nebo shnijí v přírodě. Moderní západní civilizace zavalila Indii plasty. Indové nebyli připraveni na umělé obaly a likvidují je stále stejným způsobem. Prastará metoda recyklace založená na tom, že většinu odpadků sežerou zvířata, dnes selhává. Ačkoliv funguje vykupování odpadu nebo existují tzv. sběrači surovin, kteří sbírají odpadky, Indie má s odpady veliký problém.

Přestože jsou ulice rušné a špinavé, prodejci se snaží udržovat své obchůdky a obchody v čistotě.

Doprava

Doprava v Indii je plná dobrodružství a překvapení. Indie je bývalou britskou kolonií, takže se i zde jezdí na levé straně vozovky. Silniční pravidla se však příliš nedodržují.

Na motorce jsou Indové schopní přepravit i pětičlennou rodinu. Helmy jsou sice povinné, ale ne všichni je používají. Na cestách jezdí vše, co má kola. Bezpečnost na silnicích se příliš nedodržuje a můžete se setkat s mnoha kuriozitami.

V Indii se zvyšuje kvalita silnic a dálnic, jejichž počet stále roste. Tím přirozeně vzrůstá rychlost i počet dopravních nehod.

S humorem na cestách po Indii

Zdravotnictví

Podle zprávy Národního rodinného zdravotního průzkumu (NFHS-5) z roku 2021 trpěla přibližně třetina dětí v Indii různými formami podvýživy. Tyto děti jsou pochopitelně náchylnější k nemocem. Vážný problém v Indii představují TBC, malárie a slepota.

Podle zprávy UNAIDS a dalších organizací se v Indii naopak podařilo v posledních letech díky zlepšené prevenci výrazně snížit počet dětí narozených s HIV.

Školství v Indii

Školní rok v Indii začíná v červnu a končí v březnu. Oficiální školní docházka začíná první třídou od 5 let a 10 měsíců.

Podle indické ústavy je školní docházka povinná pro všechny obyvatele do 14 let věku. Přesto podle údajů UNESCO nechodí v Indii do školy přibližně 6 milionů dětí. Mohou za to hlavně chudoba (rodiče potřebují, aby děti přispívaly k rodinnému příjmu prací), nedostatek škol, učitelů a základního vybavení v některých venkovských a odlehlých oblastech, případně migrace rodin z místa na místo.

Na školách se děti učí mimo jiné i angličtinu. Po ukončení 5. třídy mohou přestoupit do třídy, kde je vyučování v angličtině.

Rodiče dětí z chudých rodin jsou často negramotní, a proto nevidí důvod, proč by své děti měli posílat do školy. Bývá obtížné je přesvědčit, že vzdělání je pro jejich děti důležité a znamená lepší budoucnost pro celou rodinu. Indičtí koordinátoři a dobrovolníci projektu Adopce na dálku vysvětlují důležitost vzdělání na pravidelných setkáních s rodiči a dětmi.

Chudí rodiče si nemohou dovolit pořídit dětem učebnice, školní pomůcky a uniformy, zaplatit cestu do školy a další věci spojené se školní docházkou. Na řadě škol se navíc musí platit školné.

Nemalá část žáků z venkovských oblastí odejde ze školy ještě před ukončením povinné školní docházky. V některých oblastech Indie je negramotnost vyšší než 30 %.

Vesnické školy jsou často bez hygienického zařízení. Někde chybí lavice a žáci sedí a píší na zemi. Žáci však bývají velmi disciplinovaní a školy si váží.

Dívky se často chtějí stát ošetřovatelkou nebo učitelkou a chlapci zase lékařem, inženýrem nebo technikem.


Poslední aktualizace: 19. 6. 2024