Pandemie nesmí vzít dětem naději
22. dubna 2020 Pandemie v Indii

Pandemie nesmí vzít dětem naději

Očekáváme, že současná zdravotní a hospodářská krize těžce dopadne nejen na nás, ale ještě více na nejzranitelnější indické rodiny. Máme plné pochopení pro všechny dárce, kteří letos nezvládnou zaslat finanční podporu školákům, které na dálku podporují. Přesto věříme, že s Vaší pomocí zůstaneme oporou všem indickým dětem zapojeným do našeho projektu Adopce na dálku.

Vážení dárci a příznivci,

nový koronavirus už se nekontrolovatelně šíří také v Indii, kde žije hodně lidí na malém prostoru. Indická vláda proto vyhlásila třítýdenní zákaz vycházení, který byl nedávno prodloužen až do 3. května. Mnoho námezdních pracovníků kvůli tomuto opatření přišlo ze dne na den o zdroj obživy. Stát a neziskové organizace rozvážejí strádajícím lidem balíčky s potravinami a mýdlem. Do této humanitární pomoci jsou zapojeni také naši indičtí partneři – arcidiecéze Bangalore a diecéze Belgaum.

Situace v Indii je nyní těžko předvídatelná. Doufáme, že se tam onemocnění COVID-19 nerozšíří tak masivně jako v některých jiných státech. Na tak enormní nápor pacientů není indické zdravotnictví připravené. Obáváme se, že ze současné pandemie se (nejen) Indie bude vzpamatovávat ne měsíce, ale spíš roky. Už nyní žije zhruba 300 milionů obyvatel Indie pod hranicí chudoby a dalších 100 milionů těsně nad ní. Ochromení indické ekonomiky může uvrhnout do chudoby další miliony lidí. Nezaměstnanost už nyní stoupla z osmi na 23 procent.

Uděláme vše pro to, abychom mohli být indickým rodinám v nouzi oporou i v následujících letech alespoň v takovém rozsahu jako doposud. Uvědomujeme si, že to bude mimořádně obtížné, protože řada našich dosavadních dárců bude muset řešit vlastní existenční problémy. Reálně tedy hrozí, že na humanitární a rozvojovou pomoc v Indii budeme mít letos méně finančních prostředků než v uplynulých letech.

Obracíme se s velkou prosbou na všechny, kdo jste se kvůli nouzovému stavu neocitli ve finanční nouzi. Pokud si to můžete dovolit, prosíme Vás o mimořádný příspěvek na vzdělávání dětí, které letos nedostanou pravidelný příspěvek od svých dárců. Pomozte nám překlenout toto náročné období. Byla by nesmírná škoda, kdyby děti zapojené do našeho projektu Adopce na dálku, přišly kvůli současné pandemii o naději na lepší budoucnost. Budeme vděční za jakýkoliv příspěvek.

Pokud už nyní naopak víte, že nebude ve Vašich silách zaslat letos finanční podporu Vámi podporovanému dítěti, informujte prosím o této skutečnosti naši koordinátorku Janu Jílkovou (e-mail: jana.jilkova@hk.caritas.cz).

Děkujeme Vám za Vaši dlouhodobou podporu a přejeme Vám pevné zdraví.

Tým Adopce na dálku

Mgr. Vojtěch Homolka